Gmina krzywcza

Wystawa malarstwa Danuty Sapa

15 czerwca 2022 r. w Świetlicy Wiejskiej w Krzywczy została otwarta wystawa malarstwa pani Danuty Sapa z Ruszelczyc. Na otwarciu pojawiło się bardzo wiele osób. Wystawę w dniu otwarcia oraz w kilku kolejnych dniach odwiedziło bardzo wiele osób, w tym także uczniowie z okolicznych szkół: z Krzywczy, z Ruszelczyc, Reczpola, Babic.

Pani Danuta Sapa z Ruszelczyc od lat pasjonuje się malarstwem i tworzy swoje obrazy w domowym zaciszu. To bardzo skromna, ale niezwykle utalentowana osoba.

Jak sama mówi: Przez wiele lat studiowałam życiorysy wybitnych malarzy krajowych
i światowych, zapoznawałam się z technikami malarskimi. Od najmłodszych lat lubiłam malować. Przeważnie swoje prace wykonywałam akwarelami i rysowałam ołówkiem. Farbami olejnymi na płótnie zaczęłam malować dopiero wtedy, kiedy moja córka Sabina ukończyła Liceum Plastyczne, czyli około 20 lat temu. Zachwyca mnie przyroda – maluję więc przede wszystkim pejzaże dla własnej przyjemności. Najbardziej wzrusza mnie malarstwo Olgi Boznańskiej, Alfreda Wierusz – Kowalskiego oraz Malczewskiego. Interesuję się impresjonizmem.

Karol Palczak – profesjonalny malarz, nazywany Rembrandtem z Bieszczad, tak wypowiada się o malarstwie Danuty Sapa: Bardzo lubię i cenię malarstwo Danuty Sapy, nie dlatego że jesteśmy rodziną, ale dlatego że ma to co jest dla mnie w malarstwie najważniejsze –  szczerość, miłość tworzenia i uczucia. Często jak przyjeżdżałem do niej będąc dzieckiem w odwiedziny z podziwem oglądałem jej obrazy i radość z jaką tworzyła. To było bardzo budujące  i fascynujące doświadczenie patrzeć jak ktoś z taką miłością tworzy swój świat i czerpie z tego taką  przyjemność. I to wszystko widać na tych obrazach. Widać to piękno, radość i życia.

Wystawy prac pani Danuty były organizowane w Ustrzykach Dolnych, w Przemyślu, była uczestnikiem regionalnych Przeglądów Plastyki Nieprofesjonalnej w Przemyślu, gdzie zajmowała czołowe miejsca. Ponadto uczestniczyła w wystawach promujących Gminę Krzywcza, chociażby w Wystawie Rękodzielników podczas Spotkań Zespołów Muzykujących „Folkowa Nuta” w Babicach. Pani Danuta do kościoła w swojej wsi Ruszelczyce namalowała 14 stacji Drogi Krzyżowej co sprawiło Jej szczególną satysfakcję. Malarstwo to wielka pasja artystyczna pani Danuty. Otwierając drzwi jej domu witają nas sztalugi, farby, pędzle i wiele obrazów Jej autorstwa. Jedne przedstawiają otaczającą nas przyrodę, w tym też piękno naszej Małej Ojczyzny. Inspiracją do powstania innych byli otaczający panią Danutę ludzie – rodzina, przyjaciele, znajomi, a nawet zwierzęta. Przez szereg lat powstało wiele interesujących prac

Skip to content