Kupna w Gminie Krzywcza pojawi się w filmie Jana Jakuba Kolskiego "Ułaskawienie"
27 października 2017

Październik 2017 roku  w pamięci mieszkańców wsi Kupna pozostanie na długo, bowiem w tym czasie miejscowość ta stała się przez kilka dni planem filmowym. Tą malutką wioskę reżyser Jan Jakub Kolski odwiedził wraz ze swoimi współpracownikami i pracownikiem Urzędu Gminy Krzywcza jeszcze w okresie letnim i wybrał ją do nakręcenia kilku scen w swoim najnowszym filmie „Ułaskawienie”.

„Ułaskawienie” to najnowsza produkcja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego – wybitnego polskiego scenarzysty, reżysera i operatora, autora książek i filmów takich jak: „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), „Jasminum” (2006) czy „Las. 4 rano” (2016) „Ułaskawienie” jest historią o rodzicach żołnierza opowiadaną z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Film wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski, zawierający jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.
Zdjęcia do filmu realizowane są na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu i w Czechach. Film jest realizowany w koprodukcji polsko-czesko-słowackiej.

SCENARIUSZ: Jan Jakub Kolski
REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski
ZDJĘCIA: Julian Kernbach
DŹWIĘK: Ivan Horak
SCENOGRAFIA: Paulina Korwin-Kochanowska, Urszula Korwin – Kochanowska
KOSTIUMY: Monika Onoszko
CHARAKTERYZACJA: Anna Nobiel-Nobielska

W rolach głównych w filmie występują: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta.

„Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – mówi reżyser Jan Jakub Kolski

Fot. Konrad Śniady, Karolina Błażejczak, Julian Kernbach, Robert Kaszycki

Kontakt


logo

Gmina Krzywcza

Krzywcza 36
37-755 Krzywcza
16 671 14 86 16 671 14 84 sekretariat@krzywcza.pl
Gmina Krzywcza NIP: 7952306307 REGON: 650900393
Urząd Gminy Krzywcza NIP: 7952306307 REGON: 650900393
Godziny urzędowania Pon - Pt. 7.00 - 15.00